Ričard Bernstin: Inženjer koji je morao da postane lekar

Ričard Bernstin (Richard Bernstein) rođen je 1934. godine u Njujorku. U dvanaestoj godini oboleo je od dijabetesa tipa 1. Na sreću, egzogeni insulin već je postojao i dečak je ostao u životu, ali su posledice bolesti počele veoma rano da se ispoljavaju: oslabljeni vid, oslabljeni bubrezi, a nešto kasnije javili su se i srčani problemi.

Ričard je postao inženjer i u jednom delu svoje karijere bavio se opremom za medicinske laboratorije. Preokret u njegovom životu nastao je kada je shvatio da je šećer u krvi moguće kontrolisati uz upotrebu elektronskih aparata za merenje glukoze i pažljivo prilagođavanje ishrane. Ričard je počeo sa opsesivnim merenjima koja je dokumentovao, a zatim je ušao u konverzaciju sa lekarima, kako bi svoja iskustva i rezultate podelio sa drugima. Nije naišao na razumevanje i odlučio je da se ignoraciji suprotstavi na svoj način.

Ovde prilažem kratki uvid u priču inženjera koji je odlučio da postane lekar.

Doktor Bernštajn je stvorio novi i inteligentan pristup tretmanu dijabetesa tipa 1 u vreme kada za tehnologiju nije bilo razumevanja. Činjenica da je on i danas živ i da ima hiljade pacijenata na koje je preneo svoje neobičnu, ali zdravu praksu, govori u prilog dijete sa niskom količinom ugljenih hidrata. Uzdržanje se i ovde pokazuje kao dobar pristup u tretmanu. Dijeta je silna isto koliko i lekovi.

Doktor Bernštajn smatra da pacijenti oboleli od dijabetesa moraju znati o bolesti isto koliko i lekari i imati odgovoran odnos prema svojem zdravlju, jer niko drugi neće brinuti o njima kao oni sami.

Svaka terapija dijabetesa, naravno, mora biti oslonjena na savet kvalifikovanog lekara, tako da i ovaj prilog služi kao podsećanje na mogućnost jedne kvalitetnije prakse.

Očinska figura doktora Bernstina sadrži u sebi smešne i bolne aspekte i predstavlja jedno neobično i uzvišeno iskustvo životne pobede.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *